NASA назвало різноплановий екіпаж астронавтів для місії Артеміда II на Місяць

Х’ЮСТОН. Вперше за понад півстоліття NASA назвало екіпаж астронавтів, які відправляються на Місяць.

Люди не наважувалися віддалятися далі, ніж на кілька сотень миль від планети після повернення Аполлона-17, останньої місії NASA на Місяць, у 1972 році. Після досвіду Артеміди на Місяці NASA сподівається намітити шлях до відправлення людей на Марс, тоді як вчені очікують використовувати те, що там знайдено, щоб відповісти на питання про те, як утворилася Сонячна система.

Астронавти 2023 року значно відрізняються від тих, коли Сполучені Штати змагалися за те, щоб перемогти Радянський Союз на Місяць. Під час програми «Аполлон» на Місяць полетіли 24 астронавти, 12 з них ступили на поверхню. Усі вони були американцями. Усі вони були білими чоловіками, багато з яких були льотчиками-випробувачами.

Цього разу загін астронавтів відображає набагато ширший шар суспільства.

Це Рейд Вайзмен, командир місії; Віктор Гловер, пілот; Крістіна Кох, спеціаліст місії; і Джеремі Хансен, також спеціаліст місії. Перші троє є астронавтами НАСА, а пан Гансен є членом Канадського космічного агентства.

«Коли ми тоді відбирали астронавтів, — сказав пан Гловер в інтерв’ю, — ми мали намір вибрати одну й ту саму особу, лише кілька копій».

Пані Кох стане першою жінкою, яка вирушить за межі навколоземної орбіти, а пан Хансен, як канадець, стане першим неамериканцем, який побував так далеко.

«То я схвильований?» Сказала пані Кох під час презентації екіпажу в Еллінгтон-Філд, невеликому аеропорту, який NASA використовує для підготовки астронавтів. «Абсолютно. Але моє справжнє запитання: ти схвильований?»

Натовп, що зібрався, вигукнув у відповідь.

Ця місія є важливим кроком у програмі НАСА «Артеміда» з відправлення астронавтів назад на поверхню Місяця для дослідження холодних регіонів поблизу південного полюса Місяця. Водяний лід, знайдений у глибоких темних кратерах, може постачати воду та кисень для майбутніх астронавтів, а також паливо для місій у більш глибокий космос.

«Ми йдемо разом — на Місяць, на Марс і далі», — сказав Білл Нельсон, адміністратор NASA.

Але четверо астронавтів на борту наступної місії «Артеміс II» не висадяться на Місяць.

Замість цього мандрівники здійснять 10-денну подорож, яка обертатиметься навколо Місяця та повертатиметься на Землю. Наразі це заплановано на кінець наступного року.

«Це хвилюючий час для людей Артеміди, безсумнівно», — сказав в інтерв’ю Гаррісон Шмітт, останній вижив астронавт з «Аполлона-17». Він додав, що багато людей не «повністю усвідомлюють, що до будь-якого досвіду перебування людей у ​​далекому космосі залишилося приблизно три покоління, і це, мабуть, найважливіша частина місії».

Виробництво бака з рідким киснем для ракети місії Artemis II на заводі Michoud Assembly Facility в Новому Орлеані.

Доктор Шмітт, який також є колишнім сенатором Сполучених Штатів від Нью-Мексико, сказав, що він зовсім не здивований, що це зайняло стільки часу. “Я б сказав, що я розчарований”, – сказав він. «Багато речей змовилося зупинити програму «Аполлон» і не дати нам повернутися назад на деякий час».

Пан Хансен зазначив, що Сполучені Штати могли б взяти на себе місії Artemis самостійно, але натомість вирішили об’єднати міжнародну співпрацю з Канадою та Європейським космічним агентством. Ця угода зарезервувала місце для канадського астронавта на Артеміді II. «Вся Канада вдячна за таке глобальне мислення та лідерство», — сказав пан Хансен.

Пан Гловер, який був першим темношкірим чоловіком, який був членом екіпажу на Міжнародній космічній станції, сказав, що різноманітність є «важливою метою агентства та наших партнерів».

«Але це також мало відбутися органічно завдяки нашому корпусу, який так добре представляє Америку», – сказав він.

Як вказує назва місії, Artemis II буде другою в програмі NASA Artemis. «Артеміда I» була запущена в листопаді минулого року як без екіпажу для випробування системи космічного запуску, нової гігантської ракети НАСА та капсули астронавта «Оріон». Космічний корабель “Оріон” провів два тижні на орбіті навколо Місяця, перш ніж повернутися на Землю і впав у Тихий океан.

Після багатьох років затримки — розробка ракети тривала довше, ніж спочатку обіцяли — місія Artemis I здебільшого просувалась гладко, хоча виникали деякі проблеми. Тепловий щит Orion захищав космічний корабель під час повторного входу в атмосферу Землі, але його відірвалося більше, ніж очікувалося.

Artemis II з чотирма астронавтами на борту дозволить повністю перевірити системи життєзабезпечення Orion. Тоді офіційні особи NASA почуватимуться більш впевненими у виконанні довшої та складнішої місії Artemis III, яка включатиме приземлення двох астронавтів біля південного полюса.

Містер Уайзмен, пан Гловер і пані Кох сказали, що вони не розчаровані тим, що членство в екіпажі Артеміди II виключає можливість прогулянок по Місяцю під час Артеміди III.

«Це, мабуть, прозвучить кліше, — сказав містер Уайзмен, — але просто політ у будь-якій із цих місій — це величезна річ. Це фантастично. Мені подобається ідея пройти повз місяць».

Він додав: «Побачити, як наші колеги-астронавти гуляють по Місяцю, буде для нас успіхом».

Після довгого полудня інтерв’ю з журналістами четверо астронавтів вирушили з Космічного центру Джонсона в супроводі поліцейського ескорту на стадіон NRG у Х’юстоні, щоб подивитися матч чемпіонату NCAA з баскетболу серед чоловіків між Університетом Коннектикуту та Університетом штату Сан-Дієго.

Наразі NASA планує, щоб перша висадка на Місяць відбулася наприкінці 2025 року, але генеральний інспектор NASA передбачив, що місія перенесеться на 2026 рік або пізніше. Місія Artemis III вимагає використання Starship — гігантського космічного корабля, який розробляє SpaceX, ракетна компанія Ілона Маска — щоб доставити двох астронавтів з далекої місячної орбіти на поверхню. Перший тестовий запуск Starship у космос може стартувати найближчими тижнями.

У 1960-х роках космічна гонка відображала геополітичну боротьбу між Сполученими Штатами та Радянським Союзом. Після перемоги в перегонах інтерес до Місяця з боку громадськості, політиків і навіть НАСА згас.

І цього разу є деякі геополітичні відлуння. Китай також має намір відправити астронавтів на Місяць у найближчі роки. Але зараз не лише уряди прагнуть до Місяця.

Прототип Starship на заводі SpaceX поблизу Бока-Чіка, штат Техас.

Юсаку Маедзава, японський мільярдер, купив подорож на кораблі Starship, який би обертався навколо Місяця, подібно до траєкторії, якою здійснить Артеміда II. Денніс Тіто, підприємець, який був першим космічним туристом, який відвідав Міжнародну космічну станцію в 2001 році, і його дружина Акіко забронювали місця в окремій подорожі Starship навколо Місяця.

П’ять десятиліть тому це було б схоже на те, що мільярдер купив Saturn V, ракету, яка доставила астронавтів Apollo на Місяць.

Сьогодні здається майже неминучим, що в найближчі роки сліди туристів будуть перетинати місячну поверхню.

В інтерв’ю Кріс Гедфілд, канадський астронавт, який пішов у відставку в 2013 році після трьох польотів у космос, порівняв космічні подорожі з першими днями авіації. Хиткий корабель, який брати Райт побудували в 1903 році, літав, але ледве. Але прогрес був швидким. Перший політ голландської авіакомпанії KLM відбувся в 1920 році.

«Сімнадцять років від братів Райт до прибуткової авіакомпанії, яка все ще існує», — сказав пан Хедфілд.

Він додав, що інновації значно знизили вартість покидання Землі.

«Ви можете бачити, що вартість буде продовжувати знижуватися, оскільки транспортні засоби отримають кращу перевірку, і це збільшить доступ і можливості», – сказав пан Хедфілд.

Для астронавтів Артеміди II доктор Шмітт дав просту пораду: «Просто насолоджуйтесь цим», — сказав він.