Невдача для Ілона Маска та #SpaceX, але не фатальна

SpaceX’s Starship rocket during its flight test from South Texas on Thursday.

Ракета SpaceX Starship вибухнула над Мексиканською затокою в понеділок через кілька хвилин після старту зі стартового майданчика в Південному Техасі. Космічний корабель не зміг вийти на орбіту, але це не була фатальна поломка.

Перед запуском Ілон Маск, засновник компанії, зменшив очікування, сказавши, що може знадобитися кілька спроб, перш ніж Starship вдасться здійснити цей випробувальний політ, який повинен був досягти швидкості, достатньої для виходу на орбіту, перш ніж впасти в Тихий океан поблизу Гаваїв.

Незважаючи на невдачу, SpaceX залишається домінуючою компанією в глобальних космічних польотах. Її ракети Falcon 9 вже 24 рази побували в космосі в 2023 році, причому останній запуск завершився успішно в п’ятницю ввечері.

Запуск Starship у понеділок принаймні уникнув найгіршого випадку вибуху на стартовому майданчику, який потребував би масштабного ремонту. Коли інженери визначать, що пішло не так, вони зможуть внести зміни в випробувальні польоти інших прототипів Starship, які в основному закінчені та майже готові до запуску.

Тим не менш, невдача викликає питання про те, як скоро SpaceX зможе підготувати корабель Starship, який буде служити місячним посадковим модулем для астронавтів місії NASA Artemis III, яка повинна приземлитися біля південного полюса Місяця. Ця місія вимагала б серії успішних запусків Starship протягом короткого періоду часу, щоб не тільки запустити місячний космічний корабель, але й отримати достатньо палива, щоб він міг дістатися до місячної орбіти, де екіпаж NASA сяде на нього, щоб спуститися. місяць.

Однак SpaceX має історію навчання на помилках. По суті, мантра компанії: «Швидко зазнавайте невдач, але швидше вчіться».

Традиційні аерокосмічні компанії намагалися передбачити та запобігти якомога більшій кількості несправностей завчасно. Але такий підхід потребує грошей і часу та може призвести до надто сконструйованих транспортних засобів. Натомість SpaceX більше схожа на програмну компанію Кремнієвої долини — починаючи з недосконалого продукту, який можна швидко вдосконалити.

У минулому SpaceX вчилася на своїх невдачах. Коли він спробував почати посадку прискорювачів Falcon 9, перші кілька вдарилися занадто сильно і вибухнули. З кожною спробою інженери SpaceX налаштовували системи. Після першого успішного приземлення, невдовзі пішли інші. Сьогодні це рідкісний сюрприз, якщо приземлення ракети-носія не вдається.

Пару років тому компанія застосувала подібний підхід до тонкого налаштування процедури посадки для Starship. У серії випробувань прототипи Starship піднялися на висоту близько шести миль, перш ніж вимкнути двигуни. Потім він черевом плюхнувся в атмосферу, щоб уповільнити швидкість падіння, перш ніж нахилитися назад у вертикальне положення та знову запустити двигуни для приземлення. Перші кілька завершилися вибухом, перш ніж одна спроба нарешті вдалася.

SpaceX, як одна з найдорожчих приватних компаній, має великий фінансовий резерв для поглинання невдач, на відміну від перших днів, коли перші три запуски її оригінальної ракети Falcon 1 не досягли орбіти. Містер Маск зібрав достатньо грошей і деталей для четвертої спроби запуску. Якби це не вдалося, SpaceX припинила б роботу.

Це вдалося, і з тих пір SpaceX досягла успіху майже в усіх своїх починаннях, навіть якщо спочатку це зазнавало невдачі.